Overcast
55°FOvercastFull Forecast

Bureau Valley High School students honored

Published: Saturday, June 14, 2014 1:15 a.m. CDT

MANLIUS – Achievement Awards were presented May 21 at Bureau Valley High School.

The recipients are:

Justin Anderson: Perfect Attendance.

Helena Arnadottir: Honorary Science Award and Three Rivers Academic All-Conference.

Hailey Atherton: 4-year plaque band

Katelynn Aukes: National Spanish Test Awards Spanish II

Blake Balensiefen: Three Rivers Academic All-Conference

Breonna Balensiefen: first Federal Junior Duck Stamp Award

Preston Balensiefen: National Spanish Test Awards Spanish I

Savanna Bell: second Trac 15 Art Conference and third Federal Junior Duck Stamp Award

Nellie Benavidez: National Spanish Test Awards Spanish IV

Carlie Bickett: National Spanish Test Awards Spanish III and Three Rivers Academic All-Conference

Jeremiah Blackert: Three Rivers Academic All-Conference

Nicole Bornsheuer: Army Reserve Scholar-Athletes and Three Rivers Academic All-Conference

Jeremiah Blackert: 4-year plaque track

Nicole Bornsheuer: 4-year plaque volleyball and basketball

Harrison Brousseau: National Spanish Test Awards Spanish II and Three Rivers Academic All-Conference

Rachel Brummel: second Trac 15 Art Conference, IVCC Art Award, and third Federal Junior Duck Stamp Award

Justin Buckman: 4-year plaque football and track and Three Rivers Academic All-Conference

Kody Church: Prairie State Scholar and 4-year plaque cross country

Brynley Colby: National Spanish Test Awards Spanish III

Garret Dabler: Perfect Attendance

Treyson Dale: Three Rivers Academic All-Conference

Kristin Davis: President's Education Award and Family and Consumer Science

Katelyn DeBrock: American Legion, Daughters of the American Revolution, Illinois State Scholar, Prairie State Scholar, President's Education Award, Sauk Scholar, third in Voice of Democracy, Spanish Award, National Spanish Test Awards Spanish IV, Victoria Bergh SCholarship, Bureau Valley Education Association Scholarship, National Honor Society Scholarship, Al Walker Scholarship, and Pam Smith Memorial Scholarship

Lacey DeVenney: Illinois State Scholar, Prairie State Scholar, President's Education Award, Sauk Scholar, Marine Corps Distinguished Athlete Award, Veterans of Foreign Wars, Athletic Booster Club Sportsmanship, Bob O'Bryant 12 Star Award, 4-year plaque band, volleyball, basketball ,and softball, Three Rivers Academic All-Conference, and Nancy Jo Olds Bohm Memorial Scholarship.

Haley DeVoss: National Spanish Test Awards Spanish III and Three Rivers Academic All-Conference

Paul Donovan: Ames Masonic College Scholarship

David Dzurisin: 4-year plaque baseball

Kane Eastwood: 4-year plaque cross country and track, Three Rivers Academic All-Conference, and Jessica Wallace Seargent Scholarship

Julia Edlefson: Student Council and Bausch & Lomb Award

Alex Elmore: National Spanish Test Awards Spanish I

Kelsey Etherridge: 4-year plaque chorus

Jake Everson: third Federal Junior Duck Stamp Award

Joseph Fisher: Business Award, 4-year plaque track, and Three Rivers Academic All-Conference

Riley Francis: First in Voice of Democracy and Three Rivers Academic All-Conference

Tyler Gonigam: Three Rivers Academic All-Conference

Lily Gould: first Trac 15 Art Conference, IVCC Art Award, Silver Key Scholastic Art Award, honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award, and Outstanding Artist Award

Kylee Green: Perfect Attendance

Chase Gripp: National Spanish Test Awards Spanish I

Ashley Guenther: Perfect Attendance, National Spanish Test Awards Spanish III, and Three Rivers Academic All-Conference

Anthony Guerrero: National Spanish Test Awards Spanish I

Salvador Guerrero: honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award and National Spanish Test Awards Spanish III

Emelie Guether: Prairie State Scholar

Smanatha Haney: Student Council, 4-year plaque band, Switzer No. 2 Scholarship, Shelter Insurance Foundation Scholarship, and Bureau County Democratic Scholarship

Anna Harshman: National Spanish Test Awards Spanish II

Chelsea Higgins: Student Council and National Spanish Test Awards Spanish II

Lindsey Hoffert: Three Rivers Academic All-Conference

Abbey Howes: Student Council

Baylee Hudgin: 4-year plaque band

Kyle Hughes: 4-year plaque football

Megan Hunt: Perfect Attendance and National Spanish Test Awards Spanish I,

Garrett Jackson: Perfect Attendance

Alexa Jacobs: Three Rivers Academic All-Conference

Andrew Jacobs: American Legion honoral mention, Illinois State Scholar, Prairie State Scholar, President's Education Award, Marine Corps Distinguished Athlete Award, Science Award, Grant Andresen Senior Social Studies Award, 4-year plaque football and track, Three Rivers Academic All-Conference, Todd Buzzard Memorial Scholarship, Henry Thomas Museum Scholarship, and Swtizer No. 5 Scholarship

Thomas Jarigese: 4-year plaque football

Alexander Johnson: Three Rivers Academic All-Conference

Cassie Johnson: Marine Corps Semper Fidelis Award for Musical Excellence

Daniel Johnson: honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award

Katelin Johnson: Illinois State Scholar, Prairie State Scholar, President's Education Award, 4-year plaque cross country and track, and hree Rivers Academic All-Conference

McKenna Johnson: honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award

Sabrina Johnson: National Spanish Test Awards Spanish IV

Thomas Johnston: Three Rivers Academic All-Conference

Tiana Kennedy: National Spanish Test Awards Spanish I

Dana Kepner: Three Rivers Academic All-Conference

Darcy Kepner: Three Rivers Academic All-Conference

Ben Kopacz: Prairie State Scholar and 4-year plaque chorus

Alexis Kruse: Educators of Beauty Scholarship

Sydney Lebahn: Three Rivers Academic All-Conference

Hunter Lewis: Student Council

Josie Lind: Student Council

Jose Lind: National Spanish Test Awards Spanish I

Ryan Lootens: 4-year plaque football and baseball

Monique Lopez: third Trac 15 Art Conference and honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award

Charles Lotspeitch: Student Council and Three Rivers Academic All-Conference

Rachel MacNaughton: second and honorable mention Trac 15 Art Conference and honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award

Martin McMahon: 4-year plaque football and baseball and Three Rivers Academic All-Conference

Maggie McReynolds: National Spanish Test Awards Spanish II

Dana Macklin: honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award

Cynthia Mathas: Perfect Attendance

Joshua Mead: Student Council, Three Rivers Academic All-Conference

Riley Michael: first Trac 15 Art Conference and Handbook Design winner

David Miller: Business Award and Three Rivers Academic All-Conference

Francis Monier: Sons of the American Revolution, Marine Corps Semper Fidelis Award for musical Excellence, Veterans of Foreign Wars, Elks Teen of the Year, Student Council, 4-year plaque band and chorus and baseball, Three Rivers Academic All-Conference, and National Honor Society Scholarship

Josephine Mueller: third Trac 15 Art Conference and honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award

Janelle Norden: Illinois State Scholar, Prairie State Scholar, President's Education Award, Marine Corps Scholastic Excellence Award, Elks Teen of the Year, 4-year plaque volleyball, Three Rivers Academic All-Conference, National Honor Society Scholarship, and Switzer No. 3 Scholarship

Parker Neuhalfen: Three Rivers Academic All-Conference

Yulian Osorio: Three Rivers Academic All-Conference

Colton Peterson: 4-year plaque cross country and track, Three Rivers Academic All-Conference, and William E. Sapp Family Memorial Scholarship

Lauren Peterson: 4-year plaque track and Three Rivers Academic All-Conference

Ashley Phillips: Three Rivers Academic All-Conference

Chase Pierce: Three Rivers Academic All-Conference

Irini Petros: Three Rivers Academic All-Conference

Elizabeth Pleshko: first Trac 15 Art Conference, IVCC Art Award, honorable mention Scholastic Art Award, and second Federal Junior Duck Stamp Award

Katie Pleshko: first Federal Junior Duck Stamp Award

Kyle Reilly: National Spanish Test Awards Spanish II

Shannon Reuter: Bob O'Bryant 12 Star Award and 4-year plaque volleyball, basketball, and softball

Valerie Reuter: Three Rivers Academic All-Conference

Stephanie Rhodes: National Spanish Test Awards Spanish I

Veronica Riggen: second in Voice of Democracy, Honorary Science Award, and Three Rivers Academic All-Conference

Jamen Rinehart: National Spanish Test Awards Spanish II

Taylin Ritter: Student Council

Valerie Reuter: National Spanish Test Awards Spanish III

Kyle Rokey: 4-year plaque baseball

Kalie Rumbold: 4-year plaque volleyball and Three Rivers Academic All-Conference

Hunter Schoff: third Trac 15 Art Conference, honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award, and National Spanish Test Awards Spanish I

Tucker Schoff: Illinois State Scholar, Prairie State Scholar, President's Education Award, Marine Corps Scholastic Excellence Award, Math Award, 4-year plaque football and track, Three Rivers Academic All-Conference, and Switzer No. 1 Scholarship

Caitlin Scott: National Spanish Test Awards Spanish III and Three Rivers Academic All-Conference

Sean Shepard: Three Rivers Academic All-Conference

Kelly Sierens: 4-year plaque track, Three Rivers Academic All-Conference, and Sheffield Pride Scholarship

Andrew Smith: Illinois State Scholar, Prairie State Scholar, President's Education Award, Chad Sarver-Gary Carl Memorial Scholarship, CPS Scholarship, 4-year plaque band, cross country, and track, Three Rivers Academic All-Conference, Bureau Valley Ag Boosters Association Scholarship, Joy T. Frederick Agriculture Scholarship, and Switzer No 4 Scholarship

Jacob Smith: 4-year plaque football

Kathleen Smith: Three Rivers Academic All-Conference

Ali Siltman: National Spanish Test Awards Spanish III and Three Rivers Academic All-Conference

Samantha Stocking: Student Council

Alissa Stoller: American Legion honorable mention, Illinois State Scholar, Sauk Scholar, Student Council, and 4-year plaque band and chorus

Bailey Stone: 4-year plaque volleyball

Ryan Taylor: 4-year plaque cross country and track

Kaylee Towne: Student Council and National Spanish Test Awards Spanish I

Daniel Trone: Perfect Attendance, American Legion, Prairie State Scholar, first Trac 15 Art Conference, honorable mention Scholastic Art Award, Illinois Art Education Association, second Federal Junior Duck Stamp Award, Outstanding Artist Award, Army Reserve Scholar-Athletes, 4-year plaque track, and Three Rivers Academic All-Conference

Logan Twidell: Prairie State Scholar, Student Council, 4-year plaque band and golf, and Three Rivers Academic All-Conference

Corinne Wagenknecht: Student Council

Emily Wall: Student Council and National Spanish Test Awards Spanish II

Savannah Wall: Perfect Attendance

Abbey Walters: National Spanish Test Awards Spanish I

Shelby Weborg: 4-year plaque chorus and softball

Regan Weidner: Three Rivers Academic All-Conference

Haley Wierzbicki: honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award

Christy Williams: honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award and 4-year plaque basketball

Lennard Winrich: Three Rivers Academic All-Conference

Colby Wittig: 4-year plaque football

Hope Wollerman: second Trac 15 Art Conference, Silver Key Scholastic Art Award, and honorable mention Federal Junior Duck Stamp Award

Ryan Young: Athletic Booster Club Sportsmanship, Bob O'Bryant 12 Star Award, and 4-year plaque golf, basketball, and baseball

Previous Page|1|2|3|Next Page

Comments

 

National video

Reader Poll

The White Sox and Cubs both finished the season with identical losing records, 73-89. Do you think either team will make the playoffs next year?
Yes, the Sox
Yes, the Cubs
Both teams
Neither team