Fair
65°FFairFull Forecast

Boys cross country: SVM scouts boys state meet

Published: Friday, Nov. 2, 2012 12:29 a.m. CDT • Updated: Monday, Nov. 4, 2013 6:27 p.m. CDT

Class 1A

When: 10 a.m. Saturday

Where: Detweiller Park, Peoria

Teams: Alleman, Byron, Chicago Latin, Metro-East Lutheran, Elmwood, Freeburg, Herrin, Johnsburg, Monticello, Mt. Zion, Northridge Prep, Ottawa Marquette, Pleasant Plains, Richmond-Burton, Rochester, Salem, Shelbyville, Sparta, Stanford Olympia, St. Thomas More, Tolono Unity, Tremont, Westmont, Winnebago

Local teams: Newman (Bryson Reyes so., Micah Trancoso jr., Alex DeForest sr., Quincy Coomes so., Drew Rosengren so., Riley Morissey sr., Michael Farringer sr.)

Local individuals: Brandt Cole, Rock Falls sr.; Ryan Taylor, Bureau Valley jr.

Top 5 returning runners: Grant Nykaza, Beecher sr.; Blake Hale, Robinson sr.; Jesse Hahne, Danville Schlarman sr.; Austin Ackman, Havana sr.; Ethan Adlfinger, Alleman sr.

2011 top three teams: 1. Mt. Zion 76; 2. Tolono Unity 88; 3. Monticello 122

2011 individual top three: 1. Steve Schroeder, Monticello sr. (14:28); 2. Nykaza (14:37); 3. Jake Brown, Mt. Zion sr. (14:58)

FYI: Cole is the local with the best shot to make some noise; he placed 27th last year and 64th in 2010, when the Rockets placed 13th as a team. … Taylor was 63rd last year, his first at state. … None of the Newman runners made state last year, but DeForest was on the 12-runner roster during the Comets’ 2009 title campaign.

Class 2A

When: Noon Saturday

Where: Detweiller Park, Peoria

Teams: Aurora Central Catholic, Belvidere North, Carbondale, Charleston, Chatham Glenwood, Chicago Jones, Chicago Mather, Crystal Lake Central, Deerfield, Fenton, Glenbard South, Illiana Christian, Kaneland, Mahomet-Seymour, Metamora, Niles Notre Dame, Peoria Notre Dame, Pontiac, Springfield, St. Francis, St. Viator, U-High, United Township, Yorkville

Local teams: Dixon (Simon Thorpe jr., Cody Sondgeroth jr., Roy Hummel sr., Skylar Mitchell jr., Austin Trevino, Evan Grady so., Kylian Lally jr.)

Top 5 returning runners: Tyler Yunk, Belvidere North sr.; Riley McInerney, Charleston sr.; John Wold, Glenbard South jr.; Alex Baker, Crystal Lake Central sr.; Jamison Dale, Chicago Jones sr.

2011 top three teams: 1. Belvidere North 110; 2. Glenbard South 128; 3. U-High 173

2011 individual top three: 1. Michael Clevenger, MacArthur sr. (14:26); 2. Yunk (14:32); 3. McInerney (14:40)

FYI: Thorpe, coming off a 14th-place individual showing in his second state meet last year, spearheads a Dixon team with top-three aspirations. He also led the Dukes to a 15th-place team finish in 2010. … Yorkville, which beat Dixon 27-59 at the NIB-12 meet, could contend for the title. ... Belvidere North won the Belvidere Sectional with 47 points to runner-up Dixon’s 95 and has won the last three 2A titles. … Preceding the Blue Thunder’s run, Dixon won the 2008 title, edging North 94-97.

More News

National video



Reader Poll

How do you rate Hillary Clinton’s choice of Virginia Sen. Tim Kaine to run for vice president on the Democratic ticket?
Excellent
Good
Fair
Poor